سیستم نورپردازی

سیستم نورپردازی

جهت مشاهده انواع سیستمهای نورپردازی کلیک کنید.

این سیستم ها به طور عمده شامل 20 بخش مهم می باشد و در جشن های ارگانی ،کنسرت ها،جشن های خانوادگی ,عروسی و… استفاده می شوند.

سیستم نورپردازی مووینگ(Moving)

وسیله ای که قیمت اجاره و خرید آن از دیگر تجهیزات گران تر است؛ چون تقریبا می تواند تمام کارهای نورپردازی را به تنهایی انجام دهد.به دلیل سنگین بودن مووینگ، نصب آن روی سازه ها انجام می شود.

  • مووینگ اسپوت:با ریتم آهنگ های مختلف به صورت خودکار تنظیم می شود.رنگ هاو طرح های گوناگونی را نمایش می دهد.
  • مووینگ وال واش:نور خطی نمی باشد و به صورت پخش شده بر روی دیوار یا پس زمینه ایجاد می شود.
  • مووینگ بیم :مانند مووینگ اسپوت می باشد،فقط نورش تیزتر است و اغلب در کنسرت ها استفاده می شود.

سیستم نورپردازی مه ساز (Fog Machine)

این دستگاه بر اثر حرارتی که ایجاد میکند، مایع دستگاه را به بخار تبدیل کرده و مه را به بیرون دستگاه می دهد. بخار همراه با لیزر استفاده می شود تا خط های لیزر در مه نمایش داده شود و زیبایی نور پردازی را افزایش دهد. امکان دارد مه نزدیک دستگاه باعث سردرد شود.

سیستم نورپردازی لیزر(Laser)

با ایجاد خطوط استوانه ای، یک طرح وشکل برروی دیوار،کف و سقف در رنگ های گوناگون، جلوه ی خوبی در نورپردازی دارد. تفاوت آن ها در قدرت لامپ، تعداد رنگ و قابلیت ایجاد نوشته و طرح های مختلف با کامپیوتر می باشد. همانطور که گفته شد لیزر مکمل دستگاه مه ساز است.

سیستم افکت(Effect)

دستگاهی که با عبور نور لامپ LED از طرح های گوناگون، اشکال متنوع و زیبایی نمایش می دهد.انعکاس این افکت ها بر روی سطوحی مثل دیوار می باشد.

سیستم بلک لایت

نوعی از افکت که با استفاده از لامپ ماوراء بنفش، رنگ سفید رابه شکل نورانی و براق در محیط های تاریک نمایش می دهد.

ال ای دی پنل(LED Screen)

صفحه هایی نورانی که برای رنگ آمیزی موضعی دیوار،سقف،کف و... در رنگ های متنوع استفاده می شود. نصب ال ای دی پنل ها مانند مووینگ معمولا بر روی سازه ها انجام می شود.

ژوپیتر ال ای دی(LED Jove)

همانند ال ای دی پنل است،فقط قدرت بیشتری دارد.

سیستم ال ای دی کف(LED FLOOR)

نوعی از ال ای دی پنل که صفحه ای قوی و مقاوم در برابر ضربه و فشار دارد که برای ایجاد طرحی زیبا بر روی استیج استفاده می شود.کاربرد آن بیشتر در پیست رقص و شوهای لباس و...است.

نور فالو(Follow light)

نور سفید قوی که دنبال کننده می باشد و کاربرد آن بیشتر در مراسم های بزرگ مانند جشنواره ها وکنسرت ها است.دنبال کننده به این معناست که فردی که قرار است به روی استیج بیاد، توسط فالو از مبدا تا رسیدن به استیج دنبال می شود. هنگامی که فالو روشن می شود؛ تمام نور سالن باید خاموش شود.

سیستم ال ای دی پار واش( LED PAR Wash)

این دستگاه کل محیط را به یک رنگ خاص در میاورد.

پرده ال ای دی( LED Curtain Lights)

پارچه ی مخملی که در آن دیود های ریز نوری به کار گرفته شده که توسط کنترولر افکت ها و اشکال متنوعی را نمایش می دهد.

فلت(FLAT)

نوعی لامپ مدادی که در زمان هایی که تجهیزات نورپردازی خاموش می باشد، جهت ایجاد روشنایی و تامین نور محیط مراسم استفاده می شود.

سیستم فلش(FLASH)

نور را به شکل منقطع در فاصله زمانی خیلی کوتاه مانند فلش دوربین منتشر می کند،با استفاده از فلش بیننده حرکت افراد روی استیج را به صورت آهسته می بیند.

سیستم برف ساز(Snow Machine)

کاربرد آن ایجاد برف مصنوعی در جشن ها می باشد.

حباب ساز(Bubble Machine)

این دستگاه ایجاد حباب می کند که در کنار وسایل دیگر، جلوه ی خاصی دارد وعمدتا برای جشن های عروسی،جنگ هاو... استفده می شود.

کاغذ پرت کن(Cannon Machine)

این دستگاه کاغذهای خرد شده ی کوچک که ابعاد مختلفی دارند را به هوا پرتاب می کند که باعث زیباتر شدن مراسم می شود.کاربرد آن بیشتر برای تولدها، عروسی ها،کنسرت ها،مراسمات افتتاحیه و … می باشد.

سیستم آتش زا (FIRE)

شعله ای که توسط کپسول گازی در داخل دستگاه ایجاد آتش می کند.ارتفاع آن معمولا به یک متر میرسد و باعث ایجاد هیجان می شود.کاربرد آن بر روی استیج مراسم های بزرگ و کنسرت ها می باشد و در مهمانی های خانگی استفاده نمی شود.

میکسر(DMX)

جهت مدیریت تجهیزات نورپردازی می باشد. تجهیزاتی که قابلیت اتصال به DMX ها را دارند، با این وسیله کنترل و مدیریت می شوند.

پایه T

پایه ای به شکل T که تجهیزات سبک نور پردازی مانند لیزر ها و افکت ها بر روی آن نصب می شود.تجهیزات سنگین مانند مووینگ را نمی توان به روی آن نصب کرد.

سازه

نوعی اسکلت که جهت نصب تجهیزات نور و صدا استفاده می شود. سازه ها مقاومت بیشتری نسبت به پایه Tشکل دارد و در اشکال و مدل های مختلف مونتاژ می شود.

امتیاز بدهید
  • عالى همش راست
  • 1398/11/17

عاليييييييي

  • عالى همش راست
  • 1398/11/17

عاليييييييي

نظر خود را بنویسید

خدمات پارسا تابلو

مقالات