تابلو چلنیوم - قیمت تابلو چنلیوم

تابلو چلنیوم

تابلو حروف برجسته

به تابلوهایی گفته می شود که حروف آنها به شکل برجسته و جنس سطح رویی حروف،پلکسی گلاس است؛ کنارها یا همان عمق حروف ازجنس چلنیوم است.

چلنیوم(channelium)

ترکیب دو واژه channel aluminum است. Channel به معنای کانال و جسم u شکل میباشد و چون حروف تابلو برجسته شکل u پیدا می کنند از این واژه استفاده می شود. آلومینیوم هم به دلیل جنس لبه ی حروف در لغت channelium به کار برده شده است.
جهت نوردهی می توان از اس ام دی یا ال ای دی درون حروف چلنیوم، از ام دی اف یا ورق کامپوزیت در زمینه تابلو استفاده کرد.

تابلو چلنیوم

مزایا تابلو چلنیوم

 1. طول عمر
 2. نوردهی مناسب و یک نواخت
 3. جلب توجه کردن
 4. حس شکیل بودن و به روز بودن
 5. جنس مناسب
 6. مقاوم در برابر نورآفتاب،گرما و سرما
 7. ضد آب و گرد وغبار به جهت داشتن نوار اسفنجی گردگیر

تفاوت میان جنس اصل و چینی

 • ضخامت لبه چلنیوم اصل 2.8 میلیمتر است و استحکام بالایی دارد،ولی در لبه چینی نازکی لبه به حدی است که با فشار تغییر حالت می دهد.
 • رنگ لبه های چلنیوم اصلی طی سال ها ثابت و براق می ماند.
 • رنگ بندی اصلی آن دارای تنوع و طیف رنگی وسیع است.

لترمکس(Lettermax)

یک نوع ازتابلو چلنیوم که لبه آن حدود ۱ سانتیمتر فضایی قرار دارد که اضافه برسطح حروف ، نور دارد و یک زیبایی خاصی به تابلو می بخشد.

نصب چلنیوم

تابلو دارای یک پوشش نایلونی برای جلوگیری از ایجاد خط و خش است که در پایان کار نصب به راحتی توسط نصاب جدا می شود؛ در غیر این صورت بعد از گذشت چند روز به سختی و فقط با زدن مواد الکلی از چلنیوم جدا می شود.

نکته:

سایزهای 7و9و11 سانتیمتر چلنیوم با رنگهای جیوه ای (نقره ای ) میرور(طلایی) و مشکی در بازار موجود می باشد.

***

تابلو چلنیوم یکی از انواع تابلوهای حروف برجسته نیز می باشد. نوعی آلیاژ است که در مقابل عوامل جوی محیطی مقاومت زیادی دارد و به راحتی در مقابل آفتاب و یا بارندگی باران رنگ خود را از دست نخواهد داد. این نوع از تابلوها از جنس پلکسی گلاس در رنگ های متنوع در دور تا دور چلنیوم قابل اجرا می باشد. نورپردازی در این تابلو ها از طریق ال ای دی و یا اس ام دی انجام می شود. تابلو های ذکر شده قابل اجرا بر روی انواع کامپوزیت ، سنگ ، چوب ، MDF ، PVC و… است . اینگونه تابلو ها در زیر نور آفتاب درخشش و برق زیبایی دارد که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. برش و اجرای این حروف از طریق دستگاه لیزر با دقت زیادی توسط کسانی که در این کار تخصص دارند انجام می شود و در کوتاه ترین زمان ممکن در محل  نصب می شود.

چلنیوم یکی از انواع حروف برجسته است که چند سال اخیر وارد بازار شده و در حال حاضر یکی از زیباترین و پرمصرف ترین نوع تابلوها می باشد که زیبایی و تنوع رنگ و اندازه آن موجب شده متقاضیانی  بیشتری نسبت به سایر حروف برجسته داشته باشد.یکی از مزایای لبه چلنیوم نوار اسفنجی گرد گیر ان می باشد که شرکت سازنده آنرا به خوبی طراحی و در نظر گرفته است که مانع ورود آب و گرد و غبار به داخل حروف شده و در مقابل جلوی رسیدن آب به مدار تابلو چلنیوم و سوختن مدار را می گیرد.

رنگ و اندازه تابلو چلنیوم

رنگ و اندازه لبه چلنیوم با توجه به مارکهای متعددی که در بازار موجود است، متفاوت است ولی اصلی ترین و معروفترین لبه چلنیوم با مارک تجاری آلوراپید می باشد که در 14 رنگ و در اندازه های 9 سانت ، 11 سانت و 14سانت موجود است. بیشترین رنگهای استفاده شده در کشورمان رنگ های استیل ، مشکی و طلایی و بیشترین اندازه لبه چلنیوم استفاده شده 9 سانت و درصد خیلی کم 11 سانت می باشد. چلنیوم با مارکهای متنوع دیگری هم در بازار موجود است که هرکدام مزیت خاص خود را دارد . به عنوان مثال برای حروف چلنیوم با قطر های کم ( حروف ریز ) بدلیل مشکلات ساخت  لبه 7 سانتی مورد استفاده قرار می گیرد.

داخل حروف چلنیوم لامپهای SMD و LED .  به کار می رود.SMD بدلیل پر نور بودن و همینطور ضد آب بودن مناسب تر از LED است. از مهمترین قسمت های تابلو، نور آن می باشد که باید  در هنگام نورپردازی دقت بیشتری به آن داشته باشید. مصرف پایین برق ، پخش مناسب نور ، خاموشی کمتر ، نصب آسان و ... مزیتهای لامپ SMD نسیت به لامپای LED می باشد. منبع تغذیه مورد استفاده این لامپها ترانس 12v می باشد. لبه چلنیوم های اصلی ضخیم بوده و حروف ساخته شده بعد از ساخت از استحکام خوبی برخوردار خواهد بود به خصوص حروف های درشت و بزرگ ، به همین خاطر تابلوسازهای با تجربه برای ساخت حروف بزرگ حتما از لبه های اصلی استفاده می کنند.

رنگ لبه های تابلو چلنیوم اصلی در برابر نور آفتاب و تغییرات جوی در طی سالیان ثابت و همیشه براق می باشد و تغییر رنگ نمی دهند. رنگ بندی روبه روی تابلو چلنیوم دارای تنوع زیادی است و از طیف وسیعی برای آن استفاده می شود. اما لبه های چینی بسیار نازک بوده و این نازکی در بعضی از برندها به حدی است که با کمترین فشار سوراخ شده و یا تغییر حالت خواهد داد، در عوض برای سازنده حروف، کار کردن با آن بسیار آسان، واز این نوع لبه ها برای ساخت حروف های کوچک میتوان مورد استفاده قرار داد.

یک نوع ازتابلو چلنیوم بنام لترمکس  در بازار وجود دارد  که فرق آن با دیگر لبه ها در این است که  بروی لبه حدود ۱ سانتیمتر فضایی تعبیه شده که علاوه بر سطح حروف از این قسمت نیز نور دیده می شود و جلوه ای خاص به حروف می بخشد.

مراحل ساخت حروف در تابلو چلنیوم

دور فلزی

زمانی که حروف یک تابلو چلنیوم در برنامه کرل دراو و یا اتو کد از لحاظ فونت، اندازه و یا ضخامت طراحی شد، طرح مورد نظر بروی جنس پلکسی گلس  که دارای رنگهایی با تنوع زیاد است  لیزرخواهد شد.بعد از اینکه طرح مورد نظر توسط دستگاه لیزر شد نوبت به چسباندن لبه چلنیوم به پلگسی می باشد.

در تابلوسازی هایی که از دستگاه چلنیوم ساز استفاده می شود مراحل خم کردن ، قوس وشیار بروی لبه تابلو چلنیوم توسط دستگاه بصورت کامپیوتری طبق فایل طراحی شده قابل انجام می باشد که خالی از عیب هم نخواهد بود، به دلیل اینکه  این دستگاه توسط اروپایی ها برای حروف لاتین طراحی و ساخته شده نه برای حروف فارسی، به همین دلیل در بعضی از موارد اشکالاتی به وجود می آید. حتی در  مواقعی بعضی از این دستگاه ها در طی مراحل ساخت بر روی لبه چلنیوم خط و خش نیز ایجاد خواهد کرد.در تابلوسازی هایی که مجهز به این دستگاه ها نمی باشند مراحلی خم کردن قوس و شیارها توسط فردی ماهر انجام می شود.بعد از آماده شدن لبه حروف و لبه چلنیوم آن را بروی میز آهنی با آهنربا های مخصوص ثابت و جذب یکدیگرمی کنند و با چسب ۱۲۳ و اسپری لبه تابلو چلنیوم را به پلکسی میچسبانند.

تابلو دور پلکسی

در ساخت تابلو چلنیوم دور پلکسی گلاس،در ابتدا محیط حروف را با پلاگین مخصوص کرل محاسبه کرده و بعد به قطر۹سانتی متر مستطیل در کرل میکشیم و بعد با دستگاه لیزر آن را بریده و روی میز مخصوص ساخت تابلو چلنیوم  قرار داده، پلکسی کلمه ای  که محیط آن را محاسبه کردیم را روی میز گذاشته و مستطیل مربوطه را با سشوار صنعتی و یا حتی بر روی فشار گاز شروع به نرم کردن پلکسی می کنیم.حتما در انجام کار از دستگش استفاده کرده و پلکسی را زیاد در معرض گرما قرار ندهید گرمای بیش از حد باعث تغییر رنگ پلکسی می شود. بعد از نرم کردن، پلکسی گلس را دور حروف مستطیل محاسبه شده و نرم شده گذاشته و کل حروف را دور تا دورش میکشیم بعد با چسب کاغذی انتهای مستطیل را به ابتدایش وصل می کنیم و بعد از ماده ای به اسم کلر و فوم برای اتصال ابتدا و انتهای پلکسی گلس استفاده خواهیم کرد.بعد از جوش دادن اول و اخر پلکسی گلاس زمان آن رسیده تا مستطیی که به شکل دور حروف ایجاد شده را به خود حروف بچسبانیم .این عمل به راحتی انجام شده و از کلرو فوم برای چسباندن دور پلکسی گلاس به حروف استفاده میکنیم بعد از اتمام از فومی را برای نرفتن خاک و آب به درون تابلو استفاده کرده و دور تا دور درون تابلو میچسبانیم.

بعد از ساخته شدن حروف تابلو چلنیوم نوبت زیر سازی این حروف می باشد  که به منظور اینکار از ورقهای پی وی سی pvc با ضخامت ۸ و ۱۰ میلیمتر استفاده میشود که ابعاد این ورق ۱۲۰- ۲۴۰ سانتیمتر است .این ورقها در مقابل آب ، آفتاب ،گرما و سرما مقاوم بوده و تغییر حالت نمی دهد و به همین منظور جهت زیرسازی حروف در تابلو چلنبوم کاربرد زیادی خواهد داشت.

***

حروف چلنیوم چیست؟

چلنیوم به حروف ‏برجسته ای گفته می شود که با  تعدد چند ترکیب، حروف ‏زیبایی را به وجود می آورد.
حروف ساز، پلکسی برش داده شده به وسیله لیزر را سوهان می کشد و روی ‏میز آماده شده با پایه فلزی لبه چلنیوم را ‏با چسب یک-دو-سه دور پلکسی می گرداند. بعد از پایان این عملیات، بر روی ‏pvc‏ طرح و حروف کشیده شده و به وسیله عمودبر بریده می شود.
سطح ‏pvc ‎‏ را باsmd ‎‏ های بلوکی ‏پر می کنند و سر سیم ها را متصل می نمایند و با ‏مته سوراخی ایجاد کرده تا سیم پشتpvc ‎‏ برود و آماده ‏نصب باشد.‏

Image result for ‫آلوراس : لبه ای‬‎

انواع رنگ های چلنیوم:

نقره ای براق و مات ، مشکی ، قرمز، سبز ، ‏آبی و زرد از رنگ های تولیدی پارسا تابلو می باشد.‏

Image result for ‫انواع رنگ های چلنیوم‬‎

چلنیوم یک فلزی زیبا و براق می باشد و از ترکیب ‏آلومینیوم و استیل درست میشود و از استحکام و ‏پایداری آلومینیوم و همچنین زیبایی استیل برخوردار است  که در رول های 30 تا 50 متری در بازار عرضه می شود.‏

Image result for ‫آلوراس : لبه ای‬‎

گونه های مختلف چلنیوم:

آلوراپید اسپانیایی:

 • اصلی ترین تولید کننده چلنیوم در دنیا شرکت mci (آلوراپید) است که لبه چلنیوم تولیدی این شرکت از نوع سخت 0.5 می باشد کیفیت بی مانند تولیدات این شرکت سبب گشته کلیه تولیدی های معتبر جهان این برند را به عنوان متریال قابل استفاده در یادداشت تجهیز تابلوهای خود تاکید نمایند.
  هزینه تقریبا زیاد و محکم بودن لبه چلنیوم آلوراپید که تهیه حروف را برای تابلوسازان آماتور دشوار می کند سبب شده هده کثیری از حروف سازان داخلی  از مارک هایی با قیمت پایین تر و منعطف تر استفاده نمایند.

آلوباند آلمانی :

 • از برندهای معتبر در دنیا می باشد  که تقریبا 2 سال است  به شکل محدود وارد ‏کشور می شود و برند فیک با نام آلوبند نیزوجود دارد.

آلوشاین :

 • لبه چلنیوم منعطف ، سازنده آن کشور تایوان است  ‏با هزینه  خیلی ایدده آل که مورد توجه بیشتر ‏تابلو سازان می باشد.‏

آلومتاپ :

 • لبه 0.4، سازنده کشور چین می باشد با هزینه مناسب و‏ کیفیتی نسبی دارد. ‏

آلوراس :

 • لبه ای سازنده کشور چین می باشد که اصلا کیفیت ندارد و پیشنهاد می کنیم تحت هیچ شرایطی از آن استفاده نکنید.

آلوم تاپ :

 • لبه در دو نوع 0.4 و 0.5، سازنده کشور تایوان تحت لیسانس ‏ایتالیا می باشد ‏کیفیت مطلوب و هزینه ایده آل، این برند برای بسیاری از تابلو سازان معتبر است.

سایربرندها:

 • لبه های چلنیوم دیگری با ‏برندهای های مختلفی وجود دارد که تمامی آنها ساخت  کشورچین ‏می باشد و به سفارش صاحبین شغل ایرانی و با پایین ترین کیفیتی وارد کشور می شود که اغلب حروف سازان مبتدی از آن ها ‏استفاده می کنند.‏
امتیاز بدهید

نظر خود را بنویسید

خدمات پارسا تابلو

مقالات